Illinois High School Tennis Coaches Hall of Fame



 

2016 Corky Leighton, Lake Forest
2016 Jerry Morse-Karzen, New Trier
2015 Jim Christopher, Wheeling 
2014 Brian Brooks, Aurora West
2013 Robert Comerford, Hinsdale South
2012 Sena Drawer, St. Charles East
2011 Mike Hand, Benet Academy
2011 Fred Galluzzo, Oak Park-River Forest
2010 Bob Smith, Leyden
2010 Craig Hunter, Libertyville
2009 James Rees, Downers Grove South
2009 Judy Elder, Crystal Lake Central
2008 Jim Gumz, Rolling Meadows
2007 Greg Beckway, Glenbrook North
2006 Sarah Pate, Glenbrook North
2005 Bob Kummer, Batavia
2005 Larry Faulkner, Glenbrook South
2004 Dale Larson, Rockford Gilford
2004 Mary Lou Hundt, Arlington

2003 Judy P. Shull, Naperville Central
2002 Charley Harris, Naperville Central
2002 Geoff Gluck, Deerfield
2002 Jeff Fujino, Fremd
2001 Joan Callaway, Naperville North
2001 Jerilyn Scardina, Hinsdale Central
2001 Dan Wilson, Maine East
2000 Carl Nemecek, Lyons Township
2000 Jean Walker, Prospect
2000 Mary McGinnis, Normal Community
1999 Carl Clader, New Trier
1999 Ed Rozboril, Bloomington
1999 Les Sammon, Rock Island
1999 Diane Pettit, Peoria Richwoods
1998 Tony Capalbo, Schaumburg
1998 Bob Keefe, Belleville West
1998 Mike Lyons, Glenbrook South
1997 Gary Gray, McHenry
1997 J.D. Miller,Edwardsville
1997 Tracy Waters Miller, Crystal Lake South
1996 Chuch Enge, Riverside Brookfield
1996 Bob Hoppenstedt, Wheaton North
1996 Jim Trudeau, Homewood-Flossmoor
1995 Tom Derouin, Moline
1995 Larry Iftner, Highland
1995 John Schneiter, New Trier
1994 Harold (Bud) Lachel, Cary-Grove
1994 Bill Lange, Lake Park
1994 Harry Patterson, West Aurora
1994 Mike Thompson, Belleville East
1993 Ron Eisele, Peoria Richwoods
1993 Jim Love, Lyons Township
1993 Mary Jo Timmis, New Trier
1992 Lothar Peistrup, Hersey 
1992 John Deal, Peoria 
1991 Lyle Guenther, Ottawa
1991 Dan Hildebrandt, Lake Park
1991 Paul Nemecek, Lyons Township
1990 Lew Bertsos, Lake Forest
1990 Merilyn Dahlquist, Glenbrook North
1989 Joyce Carlson, Oak Park River Forest
1989 Wes Dusek, Wheaton North, Wheaton Christian
1989 Pat Grant, Niles North
1989 Howard Helfrich, Glenbrook North
1989 Rev. Edwin Moosbrugger, S.J., St. Ignatius
1989 Mike McConville, Barrington
1988 Keith Anderson, Evanston
1988 Jim Gelhaar, Prospect
1988 Roger King, Maine West
1988 Don Nead, Crystal Lake South
1988 Jerry Sanders, Homewood-Flossmoor
1988 Dale Yingst, Libertyville
1987 Dick Conley, Flora 
1987 Richard "Dick" Harmon, Granite City
1987 Tom Henderson, Ottawa
1987 Les Kent, Maine South
1987 Chuck Morrison, Deerfield
1987 Barry Nixon, Bloomington
1986 Jay Kramer, Hinsdale Central
1986 Harry Leighton, Senn 
1986 Bob Motz, Rock Island
1986 Tom Pitchford, Arlington, Hersey 
1986 Clare Riessen, Hinsdale 
1986 Glen Robertson, Danville 
1985 W. Hughes Davis, New Trier East 
1985 John Moss, Pekin
1985 Ken Shaller, Arlington
1985 John Wayne, Homewood-Flossmoor
1985 Rudy Witsman, Oak Park-River Forest 
1985 Paul Yates, Blue Island